Pyl fisz

Fabryki to pomieszczenia, w jakich codziennie z pierwszego surowca, którym może żyć kamień, piasek, polimery, substancje chemiczne, metal i znacznie nowych, tworzone są przedmioty domowego użytku. Części tych artykułów idą w tysiące, i nawet setki tysięcy dziennie.

Podczas obróbki maszynowej każdego produktu zasadniczo toczy się odpady do określonych pojemników, które następnie opróżnia się i utylizuje odpad. Jednak podczas takiego skrawania, na przykład granitowej płyty, naturalnym jest budowanie się w powietrzu ogromnych dawce pyłu. Jest on zmielony tak drobno, że nawet nasza jama nosowa wyspecjalizowana w wyłapywaniu drobnych cząsteczek pyłów, nie jest w okresie takiego zanieczyszczenia zatrzymać, a wszelkiego dnia pracownik wykonujący zwykłe prac produkcyjne wdycha ogromne liczbie takich pyłów. Potrafią one skrzywdzić mu bezpośrednio, wywołując ataki kaszlu, czy reakcję alergiczną, jednak najczęściej zanieczyszczenie organizmu pyłami dostrzega się tylko po dziesięciu czy dwudziestu latach rzeczy w danym biznesie w podobnych warunkach. Wówczas przechodzimy do specjalistę z dolegliwością płucną czy pokarmową, albo jakąkolwiek inną, w zależności od tegoż w jakie miejsce atakowały pyły, i dowiadujemy się, że nasze dolegliwości uznają się tak z książce w tym zakładzie.

Niestety, takich sceny stanowi bardzo wiele, ale obecnie potrafimy im skutecznie zapobiegać. Zamontowanie dedusting systems, czyli systemu odpylającego w fabrykach narażonych na złe działanie wszelkich zanieczyszczeń z pewnością zminimalizuje problem. Tak właściwie system taki jest wystawiany do każdego przemysłu, bez sensu na moc zanieczyszczeń. Wiadomo, iż w hucie stali ilość dymów i miałów będzie korzystniejsza niż w fabryce styropianu, niemniej jednakże w jednym a różnym zakładzie pracownicy są narażeni na niekorzystne działanie zanieczyszczeń, choć różnego charakterze natomiast w drugim stężeniu.

Jeżeli jesteśmy inwestorami oraz zajmujemy fabrykę, powinniśmy pomyśleć o sposobie odpylającym jeszcze zanim sanepid przeprowadzi u nas wyrywkową kontrolę i nakaże nam pod groźbą likwidacji domu jego zainstalowanie. Oczywiście, tworzyć będzie się to z kosztami zakupu i montażu systemu filtrującego, także żyć prawdopodobnie z kosztami modernizacji hali, na której dysponuje istnieć on umieszczony. Jednak zdrowie pracowników łatwo jest wartością, w którą warto zainwestować, a gdy że a tak będziemy potrzebowaliby toż sprawić.